Governors

Governor Login

Governing Body

Name Type of Governor Term of Office Ends Committee Member Committee Member Special Responsibilities
Mr I Roe (Chair) Co-Opted March 2021 Finance & Personnel Premises, Health & Safety Headteacher’s Performance Management / Dismissals Appeals / Complaints / Safeguarding / Safer Recruitment
Ms L Fielding (Vice Chair) Co-Opted Dec 2018 Finance & Personnel Premises, Health & Safety Staff Dismissals / Complaints / Safer Recruitment
Mrs C Connor Parent Feb 2019 Curriculum Publicity (Chair)
Mrs H Carpenter Local Authority Sept 2021 Finance & Personnel Premises, Health & Safety Staff Dismissals / Pupil discipline / Complaints / Looked After Children
Mrs S Young Co-Opted June 2019 Finance & Personnel Premises, Health & Safety (Chair) Headteacher’s Performance Management / Pupil Discipline / Health & Safety
Mr D Hatwell Co-Opted June 2019 Curriculum Publicity Dismissals Appeals / Pupil Discipline / Training Liaison
Mrs C Tighe Co-Opted June 2019 Curriculum (Chair) Publicity Staff Dismissals / Special Educational Needs and Disability
Mrs K Tyrie Headteacher Finance & Personnel, Curriculum, Publicity Premises, Health & Safety Safer Recruitment
Mrs K Rogers Staff Oct 2022 Curriculum Publicity
Mrs L Gregory Parent June 2022 Curriculum Publicity
Mrs L France-Hayhurst Parent June 2022 Finance & Personnel Premises, Health & Safety
Mr G Davies Parent Oct 2022
Associate Members Committee Support Associate Member Any voting Rights at Committee Level?
Mrs J Oddie School Admin No voting rights
Mrs S. Russell Teacher Publicity No voting rights
Mr A Large Parent Oct 2019 Finance & Personnel Premises, Health & Safety
  • Mr I Roe (Chair) Co-Opted (term ends March 2021) Committee Member: Finance & Personnel, Premises, Health & Safety (Headteacher’s Performance Management / Dismissals Appeals / Complaints / Safeguarding / Safer Recruitment)
  • Ms L Fielding (Vice Chair) Co-Opted (term ends Dec 2018) Committee Member: Curriculum & Publicity (Staff Dismissals / Complaints / Safer Recruitment)
  • Mr A Large Parent (term ends Oct 2019) Committee Member: Finance & Personnel, Premises, Health & Safety
  • Mrs C Connor Parent (term ends Feb 2019) Committee Member: Curriculum & Publicity (Chair)
  • Mrs H Carpenter Local Authority (term ends Sept 2021) Committee Member: Finance & Personnel, Premises, Health & Safety (Staff Dismissals / Pupil discipline / Complaints / Looked After Children)
  • Mrs S Young Co-Opted (term ends June 2019) Committee Member: Finance & Personnel, Premises, Health & Safety - Chair (Headteacher’s Performance Management / Pupil Discipline / Health & Safety)
  • Mr D Hatwell Co-Opted (term ends June 2019) Committee Member: Curriculum & Publicity (Dismissals Appeals / Pupil Discipline / Training Liaison)
  • Mrs C Tighe Co-Opted (term ends June 2019) Committee Member: Curriculum - Chair & Publicity (Staff Dismissals / Special Educational Needs and Disability)
  • Mrs K Tyrie Headteacher Committee Member: Finance & Personnel, Premises, Health & Safety (Safer Recruitment)
  • Mrs K Rogers Staff Committee Member: Curriculum & Publicity
  • Mrs L Gregory Parent (terms ends June 2022) Committee Member: Curriculum & Publicity
  • Mrs L France-Hayhurst Parent (term ends June 2022) Committee Member: Finance & Personnel, Premises, Health & Safety
  • Mrs G Davies Parent (term ends Oct 2022)

Associate members

  • Mrs J Oddie, School Admin (No voting rights at Committee Level)
  • Mrs S. Russell, Teacher Associate member: Publicity (No voting rights at Committee Level)

Governor Support

Clerk to the Governors Mrs J Critchley In school Governor Support Mrs C Wild
  • Clerk to the Governors Mrs J Critchley
  • In school Governor Support Mrs C Wild

At the Autumn Term meeting of the Governing Body held on 21st November 2017 all members in attendance declared no relationships, business interests or other concerns that may conflict with the interest of the Governing Body of the School.

Meetings & Attendance Record

PDF icon Meeting Dates 2018-9

PDF icon Attendance Record 2017-18